Ogrodzenia panelowe bez podmurówki

Panele wykorzystywane do tworzenia ogrodzeń mogą być zamontowane na dwa sposoby: z podmurówką lub bez niej. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Zdarza się również, że któryś z tych rodzajów montażu musi zostać zastosowany ze względu na charakter terenu. Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi możliwościami.

Ogrodzenia panelowe są konstrukcjami lekkimi, dzięki czemu w większości przypadków nie potrzebują żadnych fundamentów. Nawet bez podmurówki potrafią utrzymać wystarczającą stabilność, aby spełniać swoją rolę. To dlatego są chętnie wybierane zwłaszcza przy grodzeniu osiedli strzeżonych, lotnisk, hal sportowych czy terenów przemysłowych. Ogrodzenia panelowe bez podmurówki stosuje się także w miejscach, w których przęsło nie ma styczności z ziemią.

Ogrodzenie panelowe wypukłe typ A

Ogrodzenie panelowe wypukłe typ A

Co prawda podmurówka wzmacnia płot, ale nie w takim stopniu jak fundament. Niestety uniemożliwia lub znacząco utrudnia przy tym wzrost roślinności w ogrodzeniu panelowym, w związku z czym osoby zainteresowane np. bluszczem pnącym mogą napotkać sporo przeszkód. W przypadku gdy chcemy pozwolić rodziną swobodnie okalać panele, rozwiązanie bez podmurówki okaże się znacznie lepszym pomysłem.

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę są koszty inwestycji. Panele same w sobie nie są drogie, jednak przy zastosowaniu fundamentów cena instalacji systemu znacznie wzrasta. Ogrodzenie panelowe bez podmurówki jest więc sposobem na oszczędność. Nie oznacza to jednak, że efekty wizualne czy wytrzymałość ulegają istotnemu pogorszeniu.

Warto jeszcze wspomnieć o szybkości montażu. Położenie podmurówki – nawet jeśli jest ona stworzona z prefabrykowanych elementów – zajmuje więcej czasu. Jeśli terminy nie stanowią istotnego czynnika przy powstawaniu ogrodzeń panelowych, można zdecydować się na taki fundament. W pozostałych przypadkach warto wyłączyć podmurówkę z planów.

Estetyka natomiast jest kwestią wyjątkowo spersonalizowaną. Bariery bez podmurówki prezentują się właściwie tak samo dobrze, jak te z jej zastosowaniem. Wybór między tymi dwoma rozwiązaniami pod kątem wyglądu pozostaje więc sprawą indywidualną.

Polecamy także:

malowanie proszkowe wrocławfurtki metalowebramy metalowe

Zapisz