Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego domu, wybierz odpowiednie ogrodzenie

Stawiane na prywatnych posesjach ogrodzenie powinno być estetyczne oraz dopasowane do innych elementów działki. Jednak jego podstawową rolą jest zapewnienie mieszkańcom poczucia bezpieczeństwa, a także osobistej swobody. Jakie kryteria musi spełniać płot, aby na terenie posesji było bezpieczne? Czy wystarczy, że będzie wysoki, czy trzeba zwrócić uwagę także na inne właściwości? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Czym kierować się podczas wyboru ogrodzenia?

W obecnych czasach możliwości ogrodzenia działki są naprawdę szerokie. Inwestorzy mają do wyboru konstrukcje o bardzo zróżnicowanych parametrach. Decyzja nie jest łatwa, ponieważ taki system spełnia jednocześnie wiele funkcji. Najczęściej dobiera się go tak, aby dobrze wtapiał się w otoczenie, uzupełniał architekturę domu i spełniał indywidualne oczekiwania pod względem estetyki. Dla większości inwestorów liczy się także cena poszczególnych elementów i koszty montażu, ponieważ muszą zmieścić się w założonym budżecie. To wszystko bardzo ważne kwestie, ale jeśli chcesz mieć bezpieczne ogrodzenie, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na takie parametry, jak wysokość przęseł, trwałość czy poziom ochrony przed wzrokiem przechodniów i osób znajdujących się na sąsiednich działkach.

Jakie ogrodzenie jest bezpieczne?

Za bezpieczny można uznać płot, który zarówno chroni przed zagrożeniami z zewnątrz, jak i sam nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa. Na starszych osiedlach spotyka się wiele zaniedbanych konstrukcji ogrodzeniowych, z przekrzywionymi i luźnymi elementami, które mogą stwarzać zagrożenie dla przechodniów lub osób znajdujących się na terenie posesji. Taki stan najczęściej wynika z wieloletnich zaniedbań, ale przyczyną nierzadko okazują się błędy już na etapie montażu lub po prostu kiepska jakość ogrodzenia. Przed rozpoczęciem prac warto upewnić się, czy nie istnieje ryzyko osuwania się terenu. Być może konieczne będzie wykonanie specjalnej podmurówki. Szczególnie wysoki płot wymaga odpowiednio przygotowanego podłoża, aby zminimalizować ryzyko przekrzywiania się jego elementów.

Osobną kwestią są zagrożenia zewnętrzne. Ogrodzenie, które jest zbyt niskie, może zostać łatwo pokonane przez włamywaczy. Oczywiście, także na wysokie konstrukcje da się wspiąć, jednak wymaga to więcej wysiłku i czasu, a tym samym działa zniechęcająco. Przeskoczenie konstrukcji można dodatkowo utrudnić, wybierając przęsła z jak najmniejszą ilością poziomych elementów, umożliwiających potencjalną wspinaczkę. Na pewno warto wybrać stabilny, sztywny płot, którego elementów nie da się rozciąć bez robienia hałasu. Odpadają zatem konstrukcje z siatki, zresztą już od lat niecieszące się popularnością. Ogrodzenie ma jednak chronić nie tylko przed włamaniem. Bardziej prawdopodobnym zagrożeniem jest wtargnięcie na teren posesji dzikich zwierząt. Oznacza to, że wybrany system powinien mieć jak najbardziej szczelną konstrukcję, aby zatrzymać po drugiej stronie nie tylko dziki, ale też mniejsze szkodniki.

Poczucie komfortu osób przebywających na posesji może zwiększyć ogrodzenie chroniące jej teren przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Niski płot może się w tym celu okazać niewystarczający. Z drugiej strony, wysokie przęsła bez prześwitów blokowałyby także promienie słoneczne, a w rezultacie ogród przez cały dzień pozostawałby w cieniu. Dobrym rozwiązaniem okazują się nowoczesne ogrodzenia profilowe, które dają dużo prywatności, jednocześnie przepuszczając światło. Komfort domowników z pewnością podniesie także świadomość, że solidny płot sprawia, że bawiące się na posesji dzieci są bezpieczne, ponieważ uniemożliwia im wybiegnięcie na ulicę.

Jaki rodzaj ogrodzenia jest najbardziej bezpieczny?

Za najtrwalsze, solidne i stabilne uchodzą ogrodzenia z kutego żelaza, w całości murowane lub murowane z kutymi przęsłami. Tego rodzaju systemy są uważane powszechnie nie tylko za najbardziej bezpieczne, ale także najbardziej eleganckie. Niewątpliwie stają się prawdziwą ozdobą posesji, nadając jej powagi i wrażenia niedostępnej dla niepożądanych osób. Na ich niekorzyść przemawia jednak wysoka cena materiałów oraz montażu. To właśnie z tego powodu takie konstrukcje nie są najczęstszym widokiem w polskich miastach i wsiach.

Atrakcyjną pod wieloma względami alternatywą dla kutych i murowanych systemów są nowoczesne ogrodzenia panelowe i profilowe. Wykonuje się je z wytrzymałej stali, która gwarantuje odpowiednią trwałość oraz stabilność. Nawet wysokie ogrodzenie tego typu, pod warunkiem wykonania solidnej podmurówki, po latach eksploatacji będzie trzymać równo pion. Do zalet takich płotów należy także estetyczny, uniwersalny wygląd oraz stosunkowo niska cena. Na korzyść profili przemawia to, że dają więcej prywatności. Z paneli można jednak stworzyć gabiony – kosze wypełnione kamieniami – które należą do najbardziej atrakcyjnych ogrodzeń, choć ze względu na brak prześwitów są to z reguły niskie konstrukcje.