Jak ukryć kosz na śmieci przy ogrodzeniu? Podpowiadamy

Zadbany ogród przydomowy dla wielu z nas jest prawdziwą dumą. I słusznie, ponieważ nie tak łatwo odpowiednio zagospodarować taką przestrzeń, aby nic nie szpeciło terenu posesji. Prawdziwym wyzwaniem okazuje się ulokowanie koszów na śmieci. To element, z którego nie sposób zrezygnować, a który do najbardziej estetycznych z pewnością nie należy. Dlatego najlepszą opcją wydaje się ukrycie go, np. w ogrodzeniu lub pod specjalną wiatą. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu funkcjonalności, a przede wszystkim dostępu do śmietnika. Z tego artykułu dowiesz się, jaka zabudowa najlepiej łączy względy praktyczne i estetyczne, a także jak dostosować ją do swoich potrzeb.

Śmietnik w ogrodzeniu, a przepisy prawne

Mieszkańcy domów jednorodzinnych są zobligowani do wyznaczenia na terenie swojej posesji miejsca do składowania odpadów. Musi być ono łatwo dostępne, aby umożliwić regularny odbiór przez prawników firmy zajmującej się wywozem śmieci. Dlatego najczęściej umieszcza się śmietnik przy furtce, zabudowany w linii ogrodzenia. Warto jednak pamiętać, że obowiązujące obecnie przepisy określają odległość dzielącą kosze od okien i drzwi budynków mieszkalnych na co najmniej trzy metry, a jednocześnie należy zachować nie mniej niż dwa metry od granicy z sąsiednią działką. Takie prawo nakłada istotne ograniczenia w wyborze miejsca na śmietnik. To jednak jeszcze nie wszystko, o czym warto pamiętać przy planowaniu zabudowy na pojemniki. Bardzo istotną kwestią jest wielkość takiej przestrzeni. Dostosowuje się ją do indywidualnych potrzeb, wynikających m.in. z liczby domowników czy częstotliwości opróżniania koszów. Statystyczna czteroosobowa rodzina w ciągu tygodnia wytwarza około 120 litrów śmieci. Przygotowana wiata na śmieci w ogrodzeniu powinna pomieścić pojemniki na różne rodzaje odpadów: szkło, tworzywa sztuczne, papier, bioodpady oraz zmieszane.

Najlepszy sposób: śmietnik w ogrodzeniu

Najbardziej praktycznym miejscem na schowanie kosza jest ukrycie go w ogrodzeniu. Do części płotu, po wewnętrznej stronie, dostawia się dodatkowe ścianki, tworząc prostokątną, ogrodzoną ze wszystkich stron przestrzeń. Zabudowa śmietnika w ogrodzeniu powinna być wyposażona w co najmniej jedną furtkę, a najlepiej w dwie, umożliwiające dostęp do pojemników bezpośrednio z ulicy oraz z terenu posesji. W ten sposób pracownicy wyznaczeni do obioru odpadków będą mogli wejść po śmieci, ale nie do ogrodu. Poza kwestią bezpieczeństwa wiąże się to też z wygodą domowników, którzy nie muszą opuszczać swojego terenu, aby wyrzucić odpadki. Ponadto warto zadbać o zadaszenie przestrzeni na śmieci. Utworzona w ten sposób wiata będzie chronić pojemniki przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz ograniczy dostęp dzikim zwierzętom. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko rozsypania śmieci czy przemoknięcia makulatury. Daszek takiej zabudowy na kosze to także dodatkowa przestrzeń do umieszczenia paneli fotowoltaicznych – choćby nawet małej instalacji przeznaczonej wyłącznie do zasilania oświetlenia wewnątrz wiaty lub na terenie całego ogrodu.

Jakie ogrodzenie do wiaty śmietnikowej?

Obecnie istnieje bardzo duży wybór systemów ogrodzeniowych, od metalowych, przez drewniane, po murowane. Decydując się na zabudowanie przestrzeni na kosze umiejscowionej w linii ogrodzenia, najlepszym rozwiązaniem okazuje się ogrodzenie wiaty tym samym sposobem, co terenu posesji. Jest to bardziej estetyczne niż mieszanie różnych systemów. Od kilku lat dużą popularnością cieszą się ogrodzenia panelowe, składające się ze stalowych słupków oraz przęseł z cienkich drutów z tego samego materiału. Wyróżnia je znakomity stosunek ceny do jakości – są trwałe i stabilne, a ich minimalistyczny design nadaje nowoczesnego, a zarazem uniwersalnego wyglądu. Czy taki system nadaje się do tego, aby ukryć śmietnik w ogrodzeniu? Zastrzeżenie może budzić fakt, że pojemniki będą dobrze widoczne przez przęsła. Można to jednak łatwo zamaskować przy pomocy pnącej się po drutach roślinności albo tworząc z paneli gabiony – kosze wypełnione kamieniami.

Zalety i wady ukrycia śmietnika w ogrodzeniu

Ukrycie śmietnika w zabudowie będącej częścią ogrodzenia to rozwiązanie z wielu względów korzystne. Niezbędne, ale nieestetyczne pojemniki zostają schowane przed wzrokiem domowników, ich gości oraz przechodniów, dzięki czemu nie szpecą zadbanego terenu posesji. Odpowiednie miejsce na kosze w ogrodzeniu nie tylko zwiększa atrakcyjność działki, ale też podnosi jej funkcjonalność, umożliwiając mieszkańcom wygodne pozbywanie się odpadów. Dodajmy do tego, że wiata wykonana z paneli ogrodzeniowych jest bardzo łatwa w montażu, stabilna i wytrzymała, a jej konstrukcja pozwala na stworzenie bardzo eleganckich aranżacji w połączeniu z roślinami lub kamieniami. Schowany w niej śmietnik będzie niedostępny dla ptaków, kotów czy gryzoni, a dzięki furtce bez problemu dostaną się do niego pracownicy firmy odpowiadającej za odbiór odpadów. Chociaż zdecydowana większość rozwiązań ma plusy i minusy, tak w przypadku śmietnika schowanego w ogrodzeniu trudno wskazać jakiekolwiek wady, może z wyjątkiem tego, że wykonanie zabudowy wiąże się z kosztami. Korzyści przewyższają jednak ten mankament.