Jak ogrodzić działkę na pochyłym terenie?

Duża część właścicieli decyduje się na ogrodzenie swojej działki. Jest to skuteczny sposób na wyznaczenie granic prywatnego terenu, a także ochrona przed wtargnięciem na niego nieuprawnionych osób lub dzikich zwierząt. Obecnie dużą popularnością cieszą się systemy panelowe, ze względu na swój estetyczny wygląd, łatwość montażu, dużą wytrzymałość i stabilność, a także stosunkowo niską cenę. Czy jednak takie rozwiązanie sprawdzi się na skosie? Nierówno ukształtowane działki stanowią poważne wyzwanie dla osób myślących o ich ogrodzeniu. Z tego poradnika dowiesz się, jak przygotować się do prac na pochyłym terenie.

Czy ogrodzenie na nierównym terenie ma sens?

Ukształtowanie terenu nie jest przesłanką do tego, by grodzić lub nie grodzić swojego terenu. Celem jest przecież zabezpieczenie posesji przed różnego rodzaju zagrożeniami. Ogrodzenie na skarpie ma zatem dokładnie tyle samo sensu, co w każdym innym miejscu. Pozostaje jedynie kwestia trudności montażu. Postawienie takiej instalacji na pochyłym terenie nie jest jednak aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, aby cały proces przebiegł szybko, sprawnie i pomyślnie. Systemy panelowe można nawet postawić na skosie samodzielnie, bez udziału fachowej ekipy, o ile dysponuje się odpowiednią wiedzą, posiada niezbędne narzędzia i kogoś do pomocy. Montaż ogrodzenia na działce ze spadkiem terenu to zawsze pewne wyzwanie, jednak skarpa rzadko kiedy okazuje się przeszkodą nie do pokonania. Istnieją sposoby, aby postawić płot nawet na bardzo nierównej powierzchni.

Dlaczego warto wybrać panele na pochyły teren?

Tzw. panele to nowoczesny system ogrodzeniowy, którego główną zaletą wydaje się doskonały stosunek ceny do jakości. Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie to dobry pomysł z wielu względów. Przede wszystkim warto tu wspomnieć o łatwości montażu. Poszczególne elementy takiego płotu, słupki oraz przęsła wykonane z cienkich stalowych drutów, są stosunkowo lekkie, dzięki czemu nie powinno być dużego problemu z przenoszeniem ich i ustawianiem na skarpie. Jednocześnie, po zamontowaniu nawet na skosie okazują się bardzo stabilne i trwałe. Jeżeli montaż zostanie wykonany z zachowaniem odpowiednich standardów, po latach eksploatacji ogrodzenie wciąż będzie trzymać równo pion. Prawdopodobnie zachowa też swój pierwotny, estetyczny wygląd, ponieważ podatna na powstawanie rdzy stal zostaje pokryta specjalną powłoką antykorozyjną, odporną nawet na najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Konstrukcje panelowe wyróżniają się także minimalistycznym designem, który wtopi się w każde otoczenie.

Jak wykonać stabilne ogrodzenie na skosie?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, należy dokonać starannego zbadania terenu. Kluczowe znaczenie ma bowiem rodzaj gruntu, na jakim przeprowadzony zostanie montaż. Jeśli istnieje, chociaż cień prawdopodobieństwa występowania ruchów ziemi lub jej osunięcia, konieczna okazuje się ekspertyza geologiczna oraz konsultacja projektu z ekspertem. W ten sposób zapobiegnie się niechcianym konsekwencjom jak przechylanie lub całkowite obsunięcie się ogrodzenia.

Sama budowa płotu może odbywać się na trzy sposoby, do których należy równanie górą, skos równoległy do pochylenia gruntu oraz metoda schodkowa, zwana też kaskadową. Bardziej szczegółowo omawiamy te techniki montażu na nierównym terenie w kolejnym akapicie. W przypadku konstrukcji posadowionych w poprzek spadku tworzy się specjalny drenaż, dzięki któremu woda swobodnie spłynie, zamiast wnikać w fundament, co prowadziłoby do jego uszkodzenia.

Montaż ogrodzenia panelowego krok po kroku

Kiedy wykonujesz ogrodzenie ze spadkiem terenu, pierwszy etap wygląda dokładnie tak samo, jak na równej działce. Oznacza to, że w pierwszej kolejności wytycza się przebieg ogrodzenia, wraz z oznaczeniem miejsc na furtkę wejściową, bramę wjazdową czy kosze śmietnikowe. Pamiętaj o prawidłowym wyliczeniu odległości między słupkami. Kolejnym etapem jest przygotowanie odpowiedniego fundamentu, na którym stanie ogrodzenie. Wykonuje się go jedną z trzech wspomnianych wyżej metod, w zależności od ukształtowania terenu i stopnia spadku terenu. W przypadku, gdy pochylenie jest stosunkowo niewielkie, stosuje się równanie górą. Metoda ta polega na ustawieniu podmurówki w taki sposób, aby zniwelować wszelkie różnice wysokości, umożliwiając montaż przęseł na tym samym poziomie. Nie sprawdzi się to jednak w przypadku większych skosów. W takiej sytuacji fundament dzieli się na odcinki, które są obniżane o określoną wartość, tworząc z przęseł kaskady. Trzeba pamiętać, aby dostosować długość odcinków do szerokości paneli.

Trzecia wspomniana metoda, czyli montaż równoległy nie ma zastosowania w takim przypadku, jak ogrodzenie panelowe na skosie. Wyjaśnimy jednak, na czym polega taki sposób na wypadek, gdyby ktoś zdecydował się na inny system ogrodzeniowy. W tym przypadku górna krawędź fundamentu nie tworzy poziomej linii, lecz przebiega zgodnie z pochyleniem skarpy. Słupki mocuje się w pionie, ale przęsła pod kątem, równolegle do linii skosu.